Blog

W najnowszym wpisie omówimy sytuacje, które stanowią podstawę domagania się przez jednego z małżonków ustalenia nierównych udziałów w majątku wspólnym, a także przedstawimy szczegóły takiego postępowania.

Słowem wstępu należy zaznaczyć, że zgodnie z treścią art. 58 § 3 k.r.o., na wniosek jednego z małżonków sąd może w wyroku orzekającym rozwód dokonać podziału majątku wspólnego, jeżeli przeprowadzenie tego podziału nie spowoduje nadmiernej zwłoki w postępowaniu.


Względy praktyczne – długotrwałość postępowania rozwodowego – powodują jednak, że
najczęściej podział majątku wspólnego małżonków następuje w „osobnym” postępowaniu:

a) w postępowaniu nieprocesowym – w wyniku wniosku o podział majątku wspólnego albo;

b) w procesie – na podstawie powództwa – taką możliwość przewiduje Sąd Najwyższy (np. postanowienie Sądu Najwyższego z dnia 19 grudnia 2012 r., sygn. akt II CSK 259/12, OSNC 2013, nr 7–8, poz. 92; uchwała Sądu Najwyższego z dnia 13 maja 2016 r., sygn. III CZP 6/16, LEX nr 2033764).


Co ważne, z chwilą wszczęcia postępowania o podział majątku wspólnego, nie mogą się toczyć odrębne postępowania w sprawach o prawo żądania podziału majątku wspólnego
, a także o ustalenie nieważności majątkowej umowy małżeńskiej, o ustalenie że dany przedmiot należy do majątku wspólnego, o roszczenia pomiędzy małżonkami z tytułu posiadania poszczególnych przedmiotów wchodzących w skład majątku wspólnego, pobranych pożytków i innych przychodów, nakładów i innych wydatków z majątku wspólnego na majątek osobisty oraz z majątku osobistego na majątek wspólny. Sprawy te, jeżeli są w toku, przekazuje się do rozpoznania sądowi prowadzącemu postępowanie o podział majątku wspólnego małżonków (art. 618 § 2 w zw. z art. 688 i 567 § 3 k.p.c.).

W jakiej sytuacji można domagać się ustalenia przez Sąd nierównych udziałów w majątku wspólnym?

Podstawową kwestią jest istnienie majątku wspólnego. Po jego podziale nie można skutecznie domagać się ustalenia nierównych w nim udziałów.

Samo jednak roszczenie o podział majątku po ustaniu wspólności majątkowej małżeńskiej nie ulega przedawnieniu.

Kto może domagać się ustalenia nierównych udziałów w majątku wspólnym małżonków?

Roszczenie ustalenia nierównych udziałów w majątku wspólnym małżonków może zgłosić:

– tylko jeden z małżonków

–  albo jego spadkobiercy (tylko w wypadku, gdy Spadkodawca wytoczył powództwo o unieważnienie małżeństwa albo o rozwód lub wystąpił o orzeczenie separacji)

Prezentując kwestię możliwości domagania się ustalenia nierównych udziałów w majątku wspólnym należy wyjść od zasady, którą jest równość udziałów małżonków w tym majątku (chyba, że odmienne zapisy w tym względzie zawiera umowa majątkowa małżeńska).

Jak przebiega postępowanie?

W toku postępowania występujący z wnioskiem powinien wykazać za pomocą dowodów, że w toku trwania małżeństwa zaistniały dysproporcje w przyczynianiu się małżonków do powstania majątku wspólnego, a także, że w sprawie zaistniały tak zwane „ważne powody” przemawiające za ustaleniem nierównych udziałów – o czym w szczegółach poniżej.

Jak wskazuje się w orzecznictwie, ustalenie nierównych udziałów w majątku wspólnym może nastąpić gdy małżonek, przeciwko któremu skierowane jest żądanie ustalenia nierównego udziału, w sposób rażący lub uporczywy nie przyczynia się do powstania dorobku stosownie do sił i możliwości.

Kiedy żądanie ma szansę powodzenia?

Żądanie ustalenia nierównych udziałów nie będzie uznane za zasadne w sytuacji, gdy oboje małżonkowie w równym stopniu przyczyniali się w trakcie trwania małżeństwa do powiększania majątku wspólnego – i to nawet w sytuacji zaistnienia „ważnych powodów”.

Przesłanki ustalenia nierównych udziałów w majątku wspólnym –

Art. 43 § 2 k.r.o. określa dwie przesłanki ustalenia nierównych udziałów w majątku wspólnym (pierwszą z nich jest – nieprzyczynianie się w równym stopniu do powstawania majątku wspólnego; drugą są tak zwane „ważne powody”). Przy czym te wymienione przesłanki, muszą wystąpić w sprawie łącznie.

Relacja obydwu przesłanek musi być następująca: żadne „ważne powody” nie stanowią podstawy orzeczenia o nierównych udziałach, jeżeli stopień przyczynienia się małżonków do powstania majątku wspólnego jest równy (o czym wspomniano powyżej), a jednocześnie – nawet różny stopień przyczynienia się małżonków do powstania tego majątku nie stanowi podstawy ustalenia nierównych udziałów, jeżeli nie przemawiają za tym „ważne powody”.

Przy ocenie ,,ważnych powodów” w rozumieniu art. 43 § 2 k.r.o., należy mieć na względzie całokształt postępowania małżonków w czasie trwania wspólności majątkowej w zakresie wykonywania ciążących na nich obowiązków względem rodziny (post. SN z dnia 5 października 1974 r., III CRN 190/74, Lex nr 7598).

Czym jest klauzula generalna „ważnych powodów”?

W tego rodzaju sprawie stanowi ona odesłanie do ogólnie uznawanego poczucia słuszności – i to nie tylko  w sensie materialnym; ekonomicznym ale również moralnym; etycznym.

Do „ważnych powodów” w praktyce zaliczane są uzależnienia (np. od alkoholu, narkotyków, hazardu), czy też dokonywanie ryzykownych operacji ekonomicznych bez wiedzy i zgody drugiego z małżonków.

Jak wyłączna wina małżonka za rozpad małżeństwa oceniana jest przez Sąd w kontekście orzekania o ustaleniu nierównych udziałów?

Sądy uwzględniają kwestię „winy” jako istotny czynnik zaistnienia „ważnych powodów” przemawiających za ustaleniem nierównych udziałów w majątku wspólnym, ale ze względu na to, że „wina” nie stanowi wyrażonej wprost, odrębnej przesłanki – brak jest zdaniem Sądu Najwyższego podstaw do traktowania winy jako czynnika przesądzającego o odmowie ustalenia nierównych udziałów „na korzyść” małżonka winnego (gdyby z takim roszczeniem wystąpił), bez względu na cały kontekst sytuacyjny sprawy (Sąd uwzględnia cały kompleks okoliczności zaistniałych w toku małżeństwa, a kwestia winy za rozpad małżeństwa jest tylko jedną z nich).

Innymi jeszcze słowy, wina za rozkład pożycia orzeczona w wyroku rozwodowym nie przesądza o zaistnieniu „ważnych powodów” przemawiających za ustaleniem przez Sąd nierównych udziałów  w majątku wspólnym.

(źródła: Postanowienie Sądu Najwyższego z dnia 5 października 1974 r., sygn. akt III CRN 190/74, Lex nr 7598; Postanowienie Sądu Najwyższego z dnia 24 kwietnia 2013 r., sygn. akt IV CSK 553/12; Postanowienie Sądu Okręgowego w Olsztynie z dnia 11 lipca 2018 r. IX Ca 186/18)