Co wchodzi w zakres kontaktów z dzieckiem?
Kontakty rodzicielskie obejmują swoim zakresem, poza widywaniem się z dzieckiem także wszelkie inne postacie osobistych kontaktów, w tym prowadzenie korespondencji w każdej formie, przeprowadzanie rozmów za pośrednictwem telefonu i innych technicznych środków łączności oraz prawo osoby uprawnionej i dziecka do informacji o drugiej osobie.
Kiedy można domagać się zmiany orzeczenia o kontaktach rodzicielskich?
Pierwszeństwo w zakresie regulacji kontaktów ma zgodna wola rodziców dziecka i ich samodzielne decyzje w tym zakresie.
Ingerencja Sądu jest możliwa wtedy, gdy rodzice nie osiągną porozumienia co do kształtu kontaktów.
Punkt wyjścia
Załóżmy, że aktualne orzeczenie w zakresie prawa realizowania kontaktów z dzieckiem stanowi, że swoje kontakty rodzicielskie będziesz uzgadniać z partnerem.
Jak uregulować kontakty?
Myśląc o ułożeniu kontaktów na nowo, warto położyć nacisk na ich szczegółowe – konkretne uregulowanie w sposób zrównoważony, to znaczy taki, który nie preferuje żadnego z rodziców, a zapewnia im równy udział w wychowaniu dziecka.
Dzięki takiemu rozwiązaniu znacząco zmniejszysz możliwość ewentualnych niedopowiedzeń, które prawie zawsze prowadzą do niepotrzebnych konfliktów.
Dobrym przykładem w tym względzie jest „naprzemienne” realizowanie przez rodziców świąt, weekendów.
Takie uregulowanie kontaktów redukuje zakres niepewności rodziców, dając im jednocześnie poczucie sprawczości w wychowaniu dziecka.
Co ważne, takie nawet szerokie uregulowanie kontaktów nie oznacza „obowiązku” ich realizowania. Takie ich uregulowanie stanowi jedynie „minimalny” zakres kontaktów, który każdorazowo powinien uwzględniać dobro dziecka i jego wolę.