alimenty

W najnowszym wpisie przedstawimy praktyczne rozwiązanie problemu który pojawia się dla osób zobowiązanych do alimentowania dziecka w razie śmierci byłego partnera, pod którego stałą codzienną pieczą dziecko to przebywało. Po pierwsze wyraźnego zaznaczenia wymaga to, że alimenty zasądzane na podstawie art. 133 § 1 k.r.o. w zw. z art. 135 § 1 k.r.o. (prawa i obowiązki alimentacyjne) z tego wynikające mają charakter ściśle osobisty, a co za tym idzie nie są przenoszalne.

Uprawnionym do alimentowania „od samego początku” było i jest małoletnie dziecko.

Co jednak zrobić w sytuacji, gdy były partner umiera, a my nadal pozostajemy zobowiązani do płacenia rat alimentów na podstawie wyroku, który zasądzając alimenty określa wprost imiennie zmarłego partnera – jako rodzica dziecka, do którego rąk zobowiązani jesteśmy płacić kolejne raty świadczenia?

Kolejną kwestią do rozwiązania jest ewentualne postępowanie egzekucyjne prowadzone przez komornika na wniosek byłego partnera  w interesie dziecka.

Mamy tutaj do czynienia ze sprzecznością pomiędzy brzmieniem tytułu wykonawczego a rzeczywistym stanem prawnym – wobec śmierci byłego partnera.

W sytuacji najbardziej typowej, to jest gdy pozostajemy jedynym przedstawicielem ustawowym dziecka i dysponujemy pełnią władzy rodzicielskiej, możemy wnieść o umorzenie postępowania egzekucyjnego prowadzonego dotychczas przez komornika.

Jest to najbardziej optymalne i uzasadnione względami ekonomicznymi rozwiązanie.

Dlaczego?

Po śmierci jednego z przedstawicieli ustawowych dziecka (byłego partnera), nie dochodzi do zmiany przedstawiciela ustawowego małoletniego, tyle że partner, który dotychczas zobowiązany był do realizowania uzasadnionych potrzeb małoletniego dziecka, pozostaje w tej sytuacji jedynym przedstawicielem ustawowym małoletniego.

Organ egzekucyjny po zasięgnięciu informacji o śmierci przedstawiciela ustawowego dziecka powinien z urzędu zawiesić postępowanie egzekucyjne.

Zmiana stosunków uzasadniająca uchylenie orzeczenia zasądzającego alimenty

W sprawie mamy do czynienia ze zmianą stosunków w rozumieniu art. 138 k.r.o. Problem śmierci osoby, do której rąk płatne były alimenty (przedstawiciela ustawowego dziecka) stał się przedmiotem omówienia w: K. Sosińska, R. Zegadło, Sprawozdanie ze spotkania Sędziów …, Rodzina i Prawo 2013, nr 25, s. 102):

W razie śmierci rodzica, do którego rąk były płacone alimenty, trzeba uchylić orzeczenie je zasądzające w oparciu o art. 138 Kro. Dochodzenie zmiany orzeczenia w razie przejścia uprawnienia do pobierania alimentów na rzecz dziecka np. wskutek śmierci osoby, do rąk której alimenty miały być płacone w drodze powództwa przeciwegzekucyjnego unormowanego w art. 840 Kpc nie jest dopuszczalne.

fragment pochodzi z: Komentarz do art. 138 k.r.o. Fragment wydanego nakładem wydawnictwa Lexis Nexis nowego Komentarza kodeksu rodzinnego i opiekuńczego, jako pracy zbiorowej pod redakcją prof. J. Wiercińskiego. źródło sieci Internet: http://www.sssrwp.pl/aktualnosci.php?typ=pu&art=91&start=0&irek=9