alimenty

W najnowszym wpisie rozwiniemy kwestię przejścia obowiązku alimentacyjnego wobec dziecka na osoby inne – niż „pierwotnie” zobowiązany rodzic. Kodeks rodzinny i opiekuńczy stanowi, że w pierwszej kolejności zobowiązani do alimentacji są (w pewnym uproszczeniu): 1) Rodzice; 2) dziadkowie; 3) rodzeństwo uprawnionych.

Obowiązek alimentacyjny dziadków

Do omawianej kwestii odnosi się art. 132 k.r.o., który stanowi, że obowiązek alimentacyjny zobowiązanego w dalszej kolejności powstaje dopiero wtedy, gdy nie ma osoby zobowiązanej w bliższej kolejności albo gdy osoba ta nie jest w stanie uczynić zadość swemu obowiązkowi lub gdy uzyskanie od niej na czas potrzebnych uprawnionemu środków utrzymania jest niemożliwe lub połączone z nadmiernymi trudnościami.

W jakich warunkach obowiązek alimentacyjny przechodzi?

1. brak jest osób zobowiązanych w bliższej kolejności,

2. osoba znajdująca się w bliższej kolejności nie może spełnić ciążącego na niej obowiązku (zazwyczaj wynika to z braku warunków ekonomicznych),

3. uzyskanie środków służących alimentacji  zobowiązanego znajdującego się w bliższej kolejności jest niemożliwe, lub znacznie utrudnione.