Czy w związku partnerskim partnerzy mogą względem siebie kierować jakiekolwiek roszczenia? Czy partnerowi należą się alimenty? Czy zawarcie nowego związku nieformalnego ma wpływ na obowiązek alimentacyjny byłego małżonka? O tym w najnowszym wpisie.
Konkubinat a obowiązek alimentacyjny partnerów
Jak wielokrotnie podkreślano w orzecznictwie sądów powszechnych – do partnerów nie mogą znaleźć zastosowania przepisy Kodeksu Rodzinnego i Opiekuńczego.
Sytuacji partnerów w związku nieformalnym nie możemy zrównywać z sytuacją prawną małżonków.
Nie oznacza to jednak, że partnerzy nie mogą układać stosunków między sobą zgodnie z zasadą swobody umów. Po krótce możemy wskazać, że zgodnie z tą zasadą, strony mają prawo zawrzeć umowę, w której wzajemne świadczenia są nierównoważne a nieekwiwalentność sytuacji prawnej stron nie wymaga, co do zasady, wystąpienia okoliczności które by ją usprawiedliwiały.
Zasada jest jednak taka, że przepisy o obowiązku alimentacyjnym nie mają zastosowania ani wprost, ani w drodze analogii. Partnerzy mogą na podstawie stosownej umowy zobowiązać się do dostarczania środków utrzymania, jednakże treść i zakres takiego zobowiązania regulowany jest jednak treścią samej umowy i przepisami Kodeksu cywilnego.
Obowiązek alimentacyjny małżonka rozwiedzionego a związek partnerski
Przepis art. 60 § 3 k.r.o. stanowi, że obowiązek dostarczania środków utrzymania małżonkowi rozwiedzionemu wygasa w razie zawarcia przez tego małżonka nowego małżeństwa. Powodu wygaśnięcia obowiązku alimentacyjnego rozwiedzionego małżonka nie stanowi pozostawanie w konkubinacie przez uprawnionego do alimentacji małżonka rozwiedzionego.
Jak podkreślił Sąd Najwyższy w uzasadnieniu wyroku z dnia 10 lipca 1998 r. w sprawie sygn. akt I CKN 788/97, z przepisu art. 60 § 3 zd. 1 k.r.o.:
W orzecznictwie Sądu Najwyższego podkreśla się, że sąd powinien uwzględnić pozostawanie w konkubinacie przez byłego małżonka żądającego alimentów na podstawie art. 60 k.r.o.
Fakt pozostawania małżonka uprawnionego do alimentów w związku partnerskim jest brany pod uwagę w sytuacji, gdy powód domaga się obniżenia ciążącego na nim obowiązku alimentacyjnego, a nie uchylenia tego obowiązku w ogóle.
Dla pełniejszego obrazu sytuacji małżonka rozwiedzionego pozostającego w nowym związku nieformalnym, któremu jednocześnie przysługują alimenty od byłego małżonka, należy zwrócić uwagę na pogląd Sądu Najwyższego, zgodnie z którą, cyt.: