Wniosek o pozbawienie władzy rodzicielskiej

Rozważasz złożenie wniosku o pozbawienie partnera władzy rodzicielskiej? W najnowszym wpisie przedstawimy najistotniejsze informacje, które znacznie ułatwią skuteczne przygotowanie do sprawy.

Przed przystąpieniem do formułowania wniosku, powinniśmy wiedzieć, że orzeczenie przez Sąd o pozbawieniu władzy rodzicielskiej może mieć miejsce jedynie w sytuacji rażącego zaniedbywania obowiązków względem dziecka.

By mówić o rażącym zaniedbywaniu obowiązków względem dziecka, konkretne zaniedbanie musi być: poważne lub być zaniedbaniem o mniejszej wadze, które nabiera cech niepoprawności i uporczywości. Innymi słowy jest to takie zaniedbanie, które cechuje uporczywość, niepoprawność i nasilenie złej woli.

Wspomnijmy od razu, że pozbawienie władzy rodzicielskiej nie następuje jedynie na skutek subiektywnych odczuć, ale jest to rozwiązanie stosowane przez Sąd jedynie wyjątkowo – wówczas, gdy inne środki ingerencji w władzę rodzicielską zawiodły, albo też z okoliczności konkretnej sprawy wynika, że stosowanie łagodniejszych środków jest pozbawione sensu (na przykład drastyczność przypadku).

O jakich środkach mowa?

Przed pozbawieniem władzy rodzicielskiej Sąd ma do dyspozycji następujące środki: zawieszenie władzy rodzicielskiej; ograniczenie władzy rodzicielskiej (motywowane nienależytym wykonywaniem władzy rodzicielskiej); ingerencja Sądu na podstawie Ustawy o postępowaniu w sprawach nieletnich; ograniczenie władzy rodzicielskiej (motywowane tym, że rodzice dziecka nie są w stanie wspólnie wykonywać władzy rodzicielskiej.

Skutkiem pozbawienia władzy rodzicielskiej jest utrata przez osobę wobec której orzeczono pozbawienie władzy rodzicielskiej wszelkich jej atrybutów od momentu uprawomocnienia się postanowienia Sądu.

Wspomnianymi atrybutami władzy rodzicielskiej, które mogą zostać utracone są: możliwość sprawowania pieczy nad osobą dziecka; możliwość bycia przedstawicielem małoletniego; możliwość sprawowania zarządu majątkiem dziecka.

Co istotne – i co często przewija się w pytaniach – pozbawienie władzy rodzicielskiej przez Sąd nie ma wpływu na kwestie niewchodzące w zakres władzy rodzicielskiej. A więc rodzic pozbawiony władzy rodzicielskiej nadal będzie zobowiązany do: alimentacji dziecka; taki rodzic nadal zobowiązany będzie do realizacji prawa/ obowiązku kontaktów z dzieckiem.

Kolejną istotną kwestią wartą zaznaczenia jest to, że Sąd może orzec o pozbawieniu władzy rodzicielskiej na przykład tylko jednego z rodziców w stosunku do tylko niektórych dzieci.

Przygotowanie do sprawy

Podstawowe kwestie dla skuteczności wniosku o pozbawienie władzy rodzicielskiej –

Musi zaistnieć którakolwiek z sytuacji wymienionych poniżej (punkty 1-3)

1)  brak możliwości wykonywania władzy rodzicielskiej z powodu trwałej przeszkody (której zakończenia nie można przewidzieć – zazwyczaj przez taką przeszkodę rozumie się np. pobyt w zakładzie karnym);

2) poprzez dotychczasowe praktyki wychowawcze osoby (przeciwko której skierowany jest wniosek) dochodziło do nadużywania lub zaniedbywania w sposób rażący obowiązków względem dziecka

3) osoba trwale nie interesuje się dzieckiem (np. brak więzi rodzicielskiej; dziecko nie wykazuje emocjonalnego odniesienia się do rodzica; brak alimentacji dziecka w sposób rzeczowy; finansowy, brak uczestnictwa w procesie wychowawczym)

By skutecznie doszło do pozbawienia władzy rodzicielskiej wystarczy, żeby w Twojej sprawie wystąpiła którakolwiek z sytuacji z punktów 1-3.

Warto przypomnieć, że właściwymi podstawami dla złożenia wniosku o pozbawienie władzy rodzicielskiej jest zaistnienie trwałej przeszkody uniemożliwiającej wykonywanie władzy rodzicielskiej rozumianej jako układ stosunków, który wyłącza sprawowanie przez rodziców władzy rodzicielskiej na stałe w tym sensie, że albo według rozsądnego przewidywania nie można ustalić czasu trwania tego układu albo – co najmniej – że układ ten będzie istniał przez czas długi

(na przykład: postanowienie Sąd Najwyższy z dnia 2 czerwca 2000 r., II CKN 960/00, LEX nr 51976)

Jakie dowody będą miały znaczenie dla Sądu?

By wniosek miał szansę powodzenia należy wyżej wymienione powody (przesłanki) poprzeć dowodami. Bardzo pomocne będą smsy; nagrania; maile, Plus zeznania świadków – cokolwiek co dokumentuje przyczyny zawarte w punktach 1-3 (powyżej).

Czytaj także: Rodzicielstwo z widokiem na wojnę